o dolegliwościach poporodowych…

Anna Appelt, mgr położnictwa
Katarzyna Bramańska, mgr fizjoterapii

Kiedy na świat ma przyjść dziecko tak bardzo skupiamy się na nim, na jego zdrowiu, mądrości i przyszłości, że same pozostajemy gdzieś w tyle. A  później….. o dolegliwościach poporodowych rzadko myślimy. Często nie chcemy się do nich przyznać, nie zwracamy na nie uwagi nie mając czasu lub zwyczajnie się krępujemy. Z czasem zaczynamy je traktować jako normalne. A przecież to właśnie one utrudniają nam życie, przeszkadzają w podejmowaniu aktywności i normalnym funkcjonowaniu.

Po 35 tygodniu ciąży mięśnie brzucha rozchodzą się i przystosowują do powiększonej macicy. W okolicy kresy białej tkanki mają inną budowę – skóra jest cieńsza, wiotka, co zwiększa ryzyko wystąpienia przepukliny.

Po porodzie fizjologicznym często odczuwamy ból w bliźnie po zeszyciu krocza. W miednicy mniejszej przebiega wiele nerwów wychodzących ze splotu krzyżowego, które podczas porodu mogły zostać podrażnione lub uszkodzone. Wskutek nieprawidłowego napięcia tkanek może zmienić się napięcie mięśni w całej miednicy.

Podczas cięcia cesarskiego zostają przerwane nerwy, więc można w bliźnie odczuwać drętwienie, swędzenie, a czasem ból, co przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Kolejna krępująca dolegliwość to nietrzymanie moczu. Kaszel, śmiech mogą postawić nas w niekomfortowej sytuacji. Winę za to ponoszą rozluźnione mięśnie Kegla. Mięśnie te podtrzymują narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej. Podczas ciąży mięśnie dna miednicy są szczególnie mocno są obciążone z powodu rosnącej macicy i płodu. Zwiotczeniu ponadto ulegają więzadła podtrzymujące końcowy odcinek układu moczowego. Wskutek tego czasem nie jesteśmy w stanie  kontrolować wyciekania moczu.

Jeśli odczuwacie dyskomfort podczas stosunku, uczucie parcia na mocz, nie potraficie napiąć mięśni, macie problem z nietrzymaniem moczu i dokucza Wam blizna krocza lub po cięciu cesarskim czekamy na zgłoszenia telefoniczne pod nr 607 329 426 lub w prywatnych wiadomościach na fb.

Kiedy zbliża się okres menopauzy zmienia się gospodarka hormonalna i organizm wchodzi w kolejny etap życia. Wówczas te objawy, które do tej pory z mniejszym lub większym powodzeniem były ukrywane zaczynają mocno dokuczać.

Porozmawiajcie ze swoimi mamami, dla nich to również bardzo trudne, a czas menopauzy sprzyja nasileniu objawów.