Jak stymulować rozwój mowy u dziecka

 

Mowa jest najwyższą daną człowiekowi umiejętnością. Żaden inny gatunek nie może poszczycić się tak zaawansowanym, werbalnym systemem komunikacji. Tymczasem traktujemy rozwój mowy jako coś oczywistego – ma być i już! Ewentualne opóźnienia usprawiedliwiamy płcią, wiekiem, a nawet niechęcią…”z niego to taki leniuszek”. Rozwój mowy tak samo jak każda inna umiejętność wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stymulacji. Jakiej?

1. Czas “podłogowy” – do prawidłowego rozwoju, dziecko potrzebuje dużo miłości w ramionach rodzica i dużo aktywności na twardym podłożu – podłoga jest miejscem, na którym dziecko intensywnie trenuje, chociaż w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy! Otwieranie dłoni i unoszenie tułowia, obroty z brzucha na plecy i pleców na brzuch, próby siadania, pierwsze kroki – to wszystko dzieje się na podłodze. Rozwój mowy i rozwój motoryczny są ze sobą nierozerwalnie związane. Gaworzenie i pierwsze słowa połączone są z ruchem ciała. Wniosek? Dbajmy, aby niemowlę miało dużo miejsca do ćwiczeń i swobodnej eksploracji.

Jeśli maluszek został zdiagnozowany z obniżonym napięciem mięśniowym, wskazana jest również konsultacja u logopedy. Obniżone napięcie wpływa nie tylko na rozwój dużej motoryki dziecka, ale także tej małej, w tym ruchów artykulacyjnych odpowiedzialnych za produkcję głosek. Im wcześniej dziecko trafi do logopedy, tym większa szansa na działania profilaktyczne i uniknięcie trudności lub wczesną terapię. A wiadomo…im wcześniej tym lepiej!

2. Śpiewanie, rozmowy, kołysanie – łagodny głos mamy to dźwięk, którego noworodek słucha najchętniej. Mały człowiek gromadzi doświadczenia słuchowe już w brzuchu mamy, a po urodzeniu odróżnia i preferuje jej głos. Nie potrafi jeszcze powtórzyć, ale każde usłyszane słowo przybliża je do własnych produkcji. Maluch w pierwszym roku życia jest bardzo wrażliwy na melodię i rytm mowy, dlatego warto mu śpiewać, delikatnie kołysać, stymulując także zmysł równowagi i zaspokajając potrzebę bliskości.

3.Mówmy poprawnie – język polski wcale nie jest taki prosty! Pełno jest w nim pięknych głosek szumiących, do tego wibrujące r, a już najfajniej jak wszystkie znajdą się w jednym wyrazie! A takimi właśnie są naszpikowane zdrobnienia i zgrubienia języka polskiego. Naprawdę dużo łatwiej powtórzyć ręka niż rączuchna! Wszystkie zdrobnienia, chociaż miłe dla ucha opiekuna, niestety podają nieprawidłowe wzorce wymowy, a to od nas maluch uczy się mówić! Używajmy zdrobnień, ale z głową (piesek – nie piesecek) i umiarem. Dbajmy o to, żeby mówić w sposób prawidłowy i zrozumiały, robić pauzy i czekać na reakcję dziecka.

4. Czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie! Wspólne oglądanie ksiażek i czytanie historyjek stymuluje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i rozumienie mowy, a wspólnie spędzony czas jest bezcenny!

5. Bajki, tablet, telefon nie wspomagają rozwoju mowy, wręcz przeciwnie. Maluchy nie powinny korzystać z urządzeń ekranowych. Nie nauczą się dzięki nim mówić – do tego potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem, słuchanie jego głosu i obserwowanie twarzy, warg zmieniających swój układ, kontakt wzrokowy. Tak wczesna ekspozycja może przynieść za to szkody w postaci zahamowania rozwoju mowy i niechęci dziecka do podejmowania innych aktywności.

6. Niemowlę wkłada rączki do buzi i dokładnie to powinno robić! Jest to niezwykle ważne dla rozszerzania diety i wprowadzania pokarmów o stałej konsystencji. Wszelkie rękawiczki-łapki ograniczają realizację naturalnej potrzeby dziecka do stymulacji jamy ustnej. Nie powinno się również dziecku tego zabraniać ani wyjmować rączek z buzi itp. Na etapie wprowadzania posiłków, należy dbać o podawanie dziecku różnych, bezpiecznych dla niego konsystencji. Jedzenie posiłków blendowanych na gładki mus nie wymaga żucia, nie aktywizuje też języka do pracy. Ten sam język musi mieć siłę, żeby pionizować się do głoski l. To jak dziecko je, ma również duże znaczenie, dla tego jak dziecko będzie mówić.

Karolina Appelt-Firyn
psycholog, logopeda

Rejestracja telefoniczna 📲 885 1111 85 lub 52 321 04 45
Rejestracja internetowa 🖥 http://www.remediumclinic.pl/