Profilaktyka wad postawy

,, Od dnia narodzin codziennie kształtujemy nasze dziecko,,

Krótka historia wad postawy i tego co my rodzice możemy zrobić, aby nasze dzieci przed nimi uchronić.

Wada postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy.

Wyróżniamy między innymi:  wady kolan: koślawość, szpotawość, wady klatki piersiowej: klatka kurza, lejkowata, wady stóp:  stopy płaskie, koślawe, końsko-szpotawe itd. oraz skoliozy.

Z najnowszych danych Instytutu Matki i Dziecka wynika, że wady postawy ma aż 9 na 10 dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej.

Do przyczyn powstawania wad postawy zaliczamy:

– genetyczną ( wady wrodzone).

-wady wzroku, słuchu które powodują preferencje jednej strony.

– brak świadomości rodziców i nieprawidłowa pielęgnacja niemowlęcia.

Kilka rad, czego należy unikać i na co zwrócić uwagę :

– nie kładziemy poduszek niemowlakom pod główkę

– nosidełkami i chustami posiłkujemy się w ciągu dnia na chwilę ale nie używamy ich jako stałego, długotrwałego środka transportu, i  to samo dotyczy fotelików samochodowych, mają nam przetransportować maluszka a nie służyć za gondolę.

– nie pośpieszamy maluszka w siadaniu, wstawaniu… choć wszyscy o tym wiemy ,to tak bardzo chcemy się pochwalić pierwszym krokiem… uwierzcie mi na słowo.. jeszcze się nabiegacie

– nigdy nie ciągniemy dziecka za rączki do siadu, nie obkładamy poduszkami.

Czy wiecie, że źle  powieszona karuzela, nieprawidłowo ustawione łóżeczko, zbyt szybka zmiana gondoli na spacerówkę może negatywnie wpływać na kształtowanie się postawy Waszych pociech.

Rodzice

Wszystkie czynności wykonywane przy niemowlęciu, począwszy od przewijania, karmienia, kładzenia na brzuszku, zabawy, kształtują postawę Waszego dziecka. Im szybciej  zostaną skorygowane błędy pielęgnacyjne,  tym szybsze i łatwiejsze jest leczenie.

O tym wszystkim będziemy rozmawiać 2 i 3 listopada o g.17.

Karolina Nadolna – fizjoterapeuta