Jak dbać o ranę po cięciu cesarskim

Poród fizjologiczny jest najlepszym sposobem przyjścia człowieka na świat ze względu na idealną stymulację procesów adaptacyjnych organizmu do nowych warunków. Jednak nie zawsze takie ukończenie ciąży jest możliwe. Czasem jedynym korzystnym rozwiązaniem dla mamy i dziecka jest ukończenie ciąży poprzez cięcie cesarskie. Jest to operacyjne zakończenie ciąży ze wskazań lekarskich. Taki poród polega na chirurgicznym rozcięciu powłok brzusznych i mięśnia macicy i następnie wyjęciu dziecka. Powszechnie wykonuje się cięcie przezotrzewnowo, poprzecznie w dolnym odcinku na około 10-15 cm.

Na ranę zostaje założony opatrunek i rozpoczyna się proces gojenia. W jego wyniku tworzy się blizna. Zastępuje uszkodzoną tkankę co pozwala zachować ciągłość. Blizna jest jednak gorzej ukrwiona i mniej elastyczna.

Tak jak o każdą ranę, tak i o tę po cięciu cesarskim trzeba zadbać. Warunkiem koniecznym prawidłowego gojenia rany jest zapewnienie podstawowej higieny, czyli czysto i sucho a także dostępu świeżego powietrza, czyli wietrzenie.

W pierwszych dniach po operacji w trakcie kąpieli należy osłonić ranę przed zamoczeniem. Do mycia najlepiej użyć delikatnych środków myjących lub szarego mydła. Ranę należy osuszyć najlepiej papierowym ręcznikiem lub czystym świeżo wypranym. W tym czasie bardzo pomocna będzie wygodna, luźna bielizna. Bielizna powinna być z naturalnych materiałów, lekka i przewiewna i nie powinna uciskać rany. Jak najczęściej trzeba wietrzyć ranę pozostawiając ją bez przykrycia.

Warto pamiętać o dokładnym i częstym myciu rąk gdyż w odchodach połogowych są bakterie i bardzo łatwo można je przenieść i zainfekować ranę po cięciu cesarskim.

Kiedy rana będzie zupełnie sucha można zastosować preparaty, które spowodują wygładzenie brzegów rany i jej zblednięcie. Najbardziej skuteczne są żele lub plastry zawierające silikon. Silikon tworzy na skórze powłokę ochronną zabezpieczającą przed utratą wody. Tak zabezpieczona blizna staje się bardziej elastyczna i miękka. Dodatkowo jest chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych.

Plastry z silikonem skutecznie zmniejszają widoczność blizn i poprawiają ich wygląd. Przed zastosowaniem bliznę należy dokładnie umyć i osuszyć. Najlepszy efekt uzyskuje się przy zmianie plastra co 24 godziny.

Podczas cięcia cesarskiego zostają przerwane nerwy więc można odczuwać drętwienie, swędzenie a czasem niewielki ból. To nie wymaga żadnej interwencji. Natomiast zdecydowanie powinno zaniepokoić zaczerwienie, obrzęk, ropny wyciek czy gorączka. To będzie znaczyło, że rana została zakażona. Wymaz bakteriologiczny z rany odpowie na pytanie jakiego rodzaju bakterie wywołały stan zapalny i na jaki antybiotyk są wrażliwe. Trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem, który obejrzy ranę i zastosuje odpowiednie leczenie.

Tekst: Anna Appelt, mgr położnictwa, Szkoła Rodzenia Vita w Bydgoszczy

Artykuł ukazał się w numerze 1 (41) 2017 pisma Dobra Mama www.dobra-mama.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.