17cb

 

Do zapisania się do szkoły rodzenia namówiła  mnie moja siostra po swoim traumatycznym pierwszym porodzie. Na początku  ciąży stwierdziłam jednak, że nie jest mi to potrzebne. Zwłaszcza kiedy nasłuchałam się relacji z zajęć w takich szkołach od moich koleżanek. Opowiadały one, że zajęcia są nudne i że ich mężowie strasznie nie lubią z nimi na nie chodzić. Jednak im bliżej było do porodu tym bardziej zaczęłam się zastanawiać co w ogóle mam robić, jak do porodu się dobrze przygotować i jak zwalczyć strach przed nim. Ponieważ słyszałam wiele dobrego o tajemniczej Pani Ani-położnej ,  wybór szkoły był oczywisty. Pierwsze zajęcia rozwiały wszelkie nasze wątpliwości co do słuszności tego wyboru. Rozmawiało się na nich o rzeczach, o których nie mieliśmy pojęcia i nawet kobiety, które już rodziły a nie uczęszczały do szkoły rodzenia o nich nie wiedzą.

Poruszane tematy dotyczyły również roli ojca w całym tym porodowym i po porodowym szaleństwie co uspokoiło i mnie i mojego męża bo dowiedział się czego od niego oczekuje przed porodem i na co ma zwracać uwagę tuż po nim. Zajęcia w szkole odbywały się w takiej atmosferze, że obydwoje nie mogliśmy doczekać się kolejnych. Zwłaszcza że poznaliśmy tam super znajomych, z którymi do tej pory mamy kontakt i wsparcie których okazało się tak ważne tuż po porodzie. Do tej pory wspominając niektóre wydarzenia z zajęć potrafimy śmiać się do łez.

Mój poród niestety zakończył się cesarskim cięciem ale nigdy nie zapomnę chwili kiedy Pani Ania wyprostowała mnie i postawiła na nogi kiedy traciłam już nadzieje na to, że ból odpuści. Z pomocy i rad Pani Ani korzystaliśmy jeszcze wiele razy po porodzie kiedy to problemy z noworodkiem i niemowlakiem omawiane na zajęciach stały się rzeczywistością. Wtedy to jedynym obiektywnym źródłem informacji godnym zaufania stała się dla nas właśnie Pani Ania, która przez wiele lat rozwiązywała takie problemy. Wiele by pisać o nieocenionej pomocy nauczycielki ze szkoły rodzenia Vita  ale najlepiej na własnej skórze przekonać się o jej profesjonalizmie i skorzystać z zasobu wiedzy na najważniejsze tematy dotyczące porodu i problemów z dziećmi. Życzymy wszystkim takich cudownych przeżyć związanych z przyjściem na świat nowego członka rodziny i serdecznie pozdrawiamy absolwentów i przyszłych uczniów szkoły rodzenia Vita! KASIA KRZYŚ I ANULKA