Co nowego?

Jak stymulować rozwój mowy u dziecka

 

Mowa jest najwyższą daną człowiekowi umiejętnością. Żaden inny gatunek nie może poszczycić się tak zaawansowanym, werbalnym systemem komunikacji. Tymczasem traktujemy rozwój mowy jako coś oczywistego – ma być i już! Ewentualne opóźnienia usprawiedliwiamy płcią, wiekiem, a nawet niechęcią…”z niego to taki leniuszek”. Rozwój mowy tak samo jak każda inna umiejętność wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stymulacji. Jakiej?

1. Czas “podłogowy” – do prawidłowego rozwoju, dziecko potrzebuje dużo miłości w ramionach rodzica i dużo aktywności na twardym podłożu – podłoga jest miejscem, na którym dziecko intensywnie trenuje, chociaż w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy! Otwieranie dłoni i unoszenie tułowia, obroty z brzucha na plecy i pleców na brzuch, próby siadania, pierwsze kroki – to wszystko dzieje się na podłodze. Rozwój mowy i rozwój motoryczny są ze sobą nierozerwalnie związane. Gaworzenie i pierwsze słowa połączone są z ruchem ciała. Wniosek? Dbajmy, aby niemowlę miało dużo miejsca do ćwiczeń i swobodnej eksploracji.

Jeśli maluszek został zdiagnozowany z obniżonym napięciem mięśniowym, wskazana jest również konsultacja u logopedy. Obniżone napięcie wpływa nie tylko na rozwój dużej motoryki dziecka, ale także tej małej, w tym ruchów artykulacyjnych odpowiedzialnych za produkcję głosek. Im wcześniej dziecko trafi do logopedy, tym większa szansa na działania profilaktyczne i uniknięcie trudności lub wczesną terapię. A wiadomo…im wcześniej tym lepiej!

2. Śpiewanie, rozmowy, kołysanie – łagodny głos mamy to dźwięk, którego noworodek słucha najchętniej. Mały człowiek gromadzi doświadczenia słuchowe już w brzuchu mamy, a po urodzeniu odróżnia i preferuje jej głos. Nie potrafi jeszcze powtórzyć, ale każde usłyszane słowo przybliża je do własnych produkcji. Maluch w pierwszym roku życia jest bardzo wrażliwy na melodię i rytm mowy, dlatego warto mu śpiewać, delikatnie kołysać, stymulując także zmysł równowagi i zaspokajając potrzebę bliskości.

3.Mówmy poprawnie – język polski wcale nie jest taki prosty! Pełno jest w nim pięknych głosek szumiących, do tego wibrujące r, a już najfajniej jak wszystkie znajdą się w jednym wyrazie! A takimi właśnie są naszpikowane zdrobnienia i zgrubienia języka polskiego. Naprawdę dużo łatwiej powtórzyć ręka niż rączuchna! Wszystkie zdrobnienia, chociaż miłe dla ucha opiekuna, niestety podają nieprawidłowe wzorce wymowy, a to od nas maluch uczy się mówić! Używajmy zdrobnień, ale z głową (piesek – nie piesecek) i umiarem. Dbajmy o to, żeby mówić w sposób prawidłowy i zrozumiały, robić pauzy i czekać na reakcję dziecka.

4. Czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie! Wspólne oglądanie ksiażek i czytanie historyjek stymuluje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i rozumienie mowy, a wspólnie spędzony czas jest bezcenny!

5. Bajki, tablet, telefon nie wspomagają rozwoju mowy, wręcz przeciwnie. Maluchy nie powinny korzystać z urządzeń ekranowych. Nie nauczą się dzięki nim mówić – do tego potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem, słuchanie jego głosu i obserwowanie twarzy, warg zmieniających swój układ, kontakt wzrokowy. Tak wczesna ekspozycja może przynieść za to szkody w postaci zahamowania rozwoju mowy i niechęci dziecka do podejmowania innych aktywności.

6. Niemowlę wkłada rączki do buzi i dokładnie to powinno robić! Jest to niezwykle ważne dla rozszerzania diety i wprowadzania pokarmów o stałej konsystencji. Wszelkie rękawiczki-łapki ograniczają realizację naturalnej potrzeby dziecka do stymulacji jamy ustnej. Nie powinno się również dziecku tego zabraniać ani wyjmować rączek z buzi itp. Na etapie wprowadzania posiłków, należy dbać o podawanie dziecku różnych, bezpiecznych dla niego konsystencji. Jedzenie posiłków blendowanych na gładki mus nie wymaga żucia, nie aktywizuje też języka do pracy. Ten sam język musi mieć siłę, żeby pionizować się do głoski l. To jak dziecko je, ma również duże znaczenie, dla tego jak dziecko będzie mówić.

Karolina Appelt-Firyn
psycholog, logopeda

Rejestracja telefoniczna 📲 885 1111 85 lub 52 321 04 45
Rejestracja internetowa 🖥 http://www.remediumclinic.pl/

Plebiscyt Orły Edukacji

Plebiscyt Orły Edukacji

Porównano oceny ponad 87 tysięcy firm z branży – wymagało to przeskanowania ponad 3,8 miliona stron internetowych takich jak na przykład Google Maps, Facebook, ZUMI, Nowoczesna Firma i wiele innych. Finalnie przeanalizowano około 753 tysiące ocen w internecie.

Bardzo miło mi poinformować, że Szkoła Rodzenia Vita otrzymała w tej klasyfikacji finalną ocenę 9.8 na podstawie 82 ocen. Dzięki temu zakwalifikowaliśmy się do otrzymania statusu wyróżnienia w lokalizacji: miasto Bydgoszcz. W wyniku tak restrykcyjnej weryfikacji firmy (aby otrzymać status Laureata trzeba było spełnić podstawowe kryterium – czyli ocena końcowa w wysokości co najmniej 8pkt przy odpowiedniej ich ilości) to rzeczywiście duże wyróżnienie.

Kapitułą oceniającą byli tutaj sami kursanci, a wyniki, a co za tym idzie fakt otrzymania przez Szkołę Rodzenia Vita wyróżnienia w lokalizacji miasto Bydgoszcz jest publicznie dostępny na stronie projektu www.orlyedukacji.pl – wystarczy wejść w zakładkę Laureaci i wpisać miasto Bydgoszcz.

Nasz wynik tutaj Szkoła Rodzenia „Vita”.

o dolegliwościach poporodowych…

Anna Appelt, mgr położnictwa
Katarzyna Bramańska, mgr fizjoterapii

Kiedy na świat ma przyjść dziecko tak bardzo skupiamy się na nim, na jego zdrowiu, mądrości i przyszłości, że same pozostajemy gdzieś w tyle. A  później….. o dolegliwościach poporodowych rzadko myślimy. Często nie chcemy się do nich przyznać, nie zwracamy na nie uwagi nie mając czasu lub zwyczajnie się krępujemy. Z czasem zaczynamy je traktować jako normalne. A przecież to właśnie one utrudniają nam życie, przeszkadzają w podejmowaniu aktywności i normalnym funkcjonowaniu.

Po 35 tygodniu ciąży mięśnie brzucha rozchodzą się i przystosowują do powiększonej macicy. W okolicy kresy białej tkanki mają inną budowę – skóra jest cieńsza, wiotka, co zwiększa ryzyko wystąpienia przepukliny.

Po porodzie fizjologicznym często odczuwamy ból w bliźnie po zeszyciu krocza. W miednicy mniejszej przebiega wiele nerwów wychodzących ze splotu krzyżowego, które podczas porodu mogły zostać podrażnione lub uszkodzone. Wskutek nieprawidłowego napięcia tkanek może zmienić się napięcie mięśni w całej miednicy.

Podczas cięcia cesarskiego zostają przerwane nerwy, więc można w bliźnie odczuwać drętwienie, swędzenie, a czasem ból, co przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Kolejna krępująca dolegliwość to nietrzymanie moczu. Kaszel, śmiech mogą postawić nas w niekomfortowej sytuacji. Winę za to ponoszą rozluźnione mięśnie Kegla. Mięśnie te podtrzymują narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej. Podczas ciąży mięśnie dna miednicy są szczególnie mocno są obciążone z powodu rosnącej macicy i płodu. Zwiotczeniu ponadto ulegają więzadła podtrzymujące końcowy odcinek układu moczowego. Wskutek tego czasem nie jesteśmy w stanie  kontrolować wyciekania moczu.

Jeśli odczuwacie dyskomfort podczas stosunku, uczucie parcia na mocz, nie potraficie napiąć mięśni, macie problem z nietrzymaniem moczu i dokucza Wam blizna krocza lub po cięciu cesarskim czekamy na zgłoszenia telefoniczne pod nr 607 329 426 lub w prywatnych wiadomościach na fb.

Kiedy zbliża się okres menopauzy zmienia się gospodarka hormonalna i organizm wchodzi w kolejny etap życia. Wówczas te objawy, które do tej pory z mniejszym lub większym powodzeniem były ukrywane zaczynają mocno dokuczać.

Porozmawiajcie ze swoimi mamami, dla nich to również bardzo trudne, a czas menopauzy sprzyja nasileniu objawów.

 

Konkurs na Dzień Matki

Maj to najpiękniejszy miesiąc roku, kwitnie bez, trwają matury. Miejmy nadzieję, że i pogoda w końcu będzie dla nas łaskawa. Zbliża się święto wszystkich mam i z tej okazji zapraszamy panie i panów do udziału w konkursie.

Konkurs na Dzień Matki

Dlaczego właśnie Wasza mama jest wyjątkowa?
Co trzeba zrobić?
1. Polubić szkołę rodzenia na fb
2. Polubić i udostępnić tego posta publicznie
3. Na moją skrzynkę wiadomości na fb do 21 maja należy przesłać odpowiedź w paru zdaniach, dlaczego właśnie Wasza mama jest wyjątkowa

Na autora najciekawszej odpowiedzi  czeka SUPER NAGRODA NIESPODZIANKA.

Wyniki 22 maja o 20tej.

Dobrej zabawy:)